Conflict in textielsector Bangladesh houdt aan, gewelddadige incidenten met politie

De protesten van textielarbeiders in Bangladesh zijn maandag verder geëscaleerd. In hoofdstad Dhaka en omliggende industrieregio’s kwam het tot gewelddadige confrontaties tussen stakers en de politie, die traangas inzette om menigten uiteen te drijven, meldt persbureau Agence France-Presse (AFP).

Honderden arbeiders blokkeerden onder meer de snelweg tussen Dhaka en Tangail en staken voertuigen in brand. Ook in industriële knooppunten als Ashulia en Narsinghpur, waar toonaangevende exportfabrieken staan, liepen de spanningen op. “De politie vuurde traangasgranaten af in onze wijken. We wonen daar met onze kinderen, maar dat kan ze niets schelen”, verklaarde de 24-jarige fabrieksarbeider Kamona tegenover AFP.

Onvrede over lage lonen en hoge inflatie

De directe aanleiding voor de acties is de eis voor een substantiële verhoging van het minimumloon. Textielarbeiders verdienen momenteel naar schatting gemiddeld 13.000 taka (ongeveer 94 euro) per maand, aldus Kalpona Akter van belangenorganisatie Bangladesh Center for Worker Solidarity tegen AFP. Vakbonden en stakers eisen ruim 30.000 taka. De roep om loonsverhoging wordt versterkt door aanhoudende inflatie, die in september boven de 8 procent uitkwam, en gestegen energiekosten.

“De regering heeft haar eigen ambtenaren loonsverhoging gegeven, waarom wij dan niet?”, stelde de 28-jarige arbeider Mamun. “De prijzen van voedsel, gas en elektriciteit zijn gestegen. De regering moet die omlaag brengen of ons meer loon geven.” Een zondag door de overheid ingestelde looncommissie stelde de stakers niet gerust; zij beschouwden het initiatief als ontoereikend en zetten de stakingen voort.

Fabrikanten vrezen vertraging in kledingexport

De aanhoudende onrust zet de toeleveringsketen van de mode-industrie onder druk. De belangrijkste organisatie van textielproducenten in Bangladesh waarschuwde maandag dat de onrust de productie verstoort, de export vertraagt en afspraken met buitenlandse afnemers in gevaar brengt, meldt het nationale persbureau BSS.

“Wij zijn degenen die de economie van het land draaiende houden”, zei Sharmin, een 24-jarige arbeider. “Er moet naar ons geluisterd worden.” Bangladesh is na China de grootste kledingexporteur ter wereld, en de sector vormt de belangrijkste bron van deviezen voor het land. Duizenden fabrieken leveren kledingstukken zoals T-shirts, jeans en truien aan grote modewinkels en ketens in Europa en de Verenigde Staten.

Politieke spanningen en hard overheidsoptreden

De autoriteiten kiezen vooralsnog voor een harde aanpak van het arbeidsconflict. Minister van Binnenlandse Zaken Salahuddin Ahmed verklaarde tegenover verslaggevers met een "ijzeren vuist" te zullen optreden tegen illegale activiteiten onder het mom van sociale actie.

Ahmed schreef de escalatie toe aan aanhangers van de verdreven Awami League-partij van voormalig premier Sheikh Hasina. De zittende regering, onder leiding van de Bangladesh Nationalist Party (BNP), heeft volgens stakende arbeiders inmiddels verschillende arrestaties verricht.


OF LOG IN MET
Bangladesh