Hermès groeit, Nike keldert: Interbrand-ranglijst toont winnaars en verliezers in de modebranche

De nieuwe ‘Best Global Brands’-ranglijst van het New Yorkse merkenbureau Interbrand toont een toenemende polarisatie op de internationale modemarkt. Terwijl Hermès, Chanel, Zara en Uniqlo in merkwaarde stijgen, boeken Nike, Gucci en Prada flinke verliezen. Opvallend detail: traditionele merkkracht alleen biedt geen bescherming meer tegen een daling.

Het Franse luxemerk Hermès behoort tot de grote winnaars van de ‘Best Global Brands’-ranglijst van Interbrand dit jaar. Met een merkwaarde van 45,2 miljard Amerikaanse dollar (40,5 miljard euro) en een plus van 10,6 procent staat het modehuis op plaats 15 in de wereldwijde totaalranglijst (aangevoerd door Apple, Microsoft en Google). Daarmee is Hermès het meest waardevolle modemerk onder de onderzochte mode- en sportmerken. Louis Vuitton volgt vlak daarachter op plaats zestien. Het merk noteert echter een daling van 6,9 procent naar 45,1 miljard Amerikaanse dollar.

Ook Chanel ontwikkelt zich positief: de merkwaarde stijgt met 8,1 procent naar 32,9 miljard Amerikaanse dollar. De resultaten tonen een toenemende polarisatie in het luxesegment. Terwijl sommige modehuizen hun aantrekkingskracht en economische positie versterken, komen andere onder druk te staan.

Nike noteert de sterkste daling

De ontwikkeling bij de sportmerken is bijzonder duidelijk. Nike verliest 35,5 procent aan merkwaarde en belandt met 21,7 miljard Amerikaanse dollar op plaats 32. Daarmee behoort de sportartikelenfabrikant uit de Verenigde Staten tot de grootste verliezers van de gehele ranglijst. De oorzaken: de focus op directe verkoop sinds 2020 en de verwaarlozing van de sport ten gunste van financiële doelen. Ook Adidas laat een daling zien: de merkwaarde zakt met 7,9 procent naar 16,1 miljard Amerikaanse dollar. Het Duitse merk staat daarmee op plaats 56.

Deze ontwikkeling bewijst dat een gevestigde wereldwijde merkpositie geen garantie is voor economische stabiliteit. Juist in het sport- en lifestylesegment zijn de voortdurende ontwikkeling van de eigen merkidentiteit en het behoud van relevantie voor de consument van toenemend belang.

Zara en Uniqlo laten positieve cijfers zien

Het segment van de internationale moderetailers presteert aanzienlijk beter. Zara verhoogt de merkwaarde met 11,2 procent naar 21,6 miljard Amerikaanse dollar en bereikt plaats 33. Daarmee staat het Spaanse Inditex-merk in de ranglijst direct achter Nike.

Uniqlo groeit nog sterker: het Japanse merk stijgt met 16,2 procent naar 20,5 miljard Amerikaanse dollar en bereikt plaats 38. De heldere merkbelofte rond functionele, tijdloze kleding en textielkwaliteit werpt zijn vruchten af. H&M verliest daarentegen 12,1 procent en komt met een merkwaarde van 10,4 miljard Amerikaanse dollar op plaats tachtig.

De uiteenlopende ontwikkelingen tonen aan dat internationale moderetail niet alleen draait om prijs en assortiment. Een onderscheidende positionering en een duidelijke merkbelofte winnen aan belang.

Gucci en Prada verliezen fors aan merkwaarde

Ook binnen de luxemode zijn de verschillen groot. Terwijl Hermès en Chanel groeien, incasseren Gucci en Prada forse klappen. Gucci verliest 30,7 procent aan merkwaarde en zakt naar 8,1 miljard Amerikaanse dollar. Het merk staat op plaats 93. Prada noteert een min van 15,1 procent en belandt met 7,6 miljard Amerikaanse dollar op plaats 96. Dior staat met een daling van 5 procent en een merkwaarde van 8,9 miljard Amerikaanse dollar op plaats 85.

De resultaten benadrukken dat erfgoed, naamsbekendheid en een lange ontwerpgeschiedenis op zichzelf niet volstaan voor succes op de lange termijn. Een overtuigende vertaling van de merkidentiteit naar het heden en het creëren van nieuwe vraag zijn doorslaggevend.

Merkkracht alleen volstaat niet meer

Interbrand benadrukt in de analyse van dit jaar vooral het belang van culturele relevantie, aantrekkingskracht van het merk en overtuigende klantervaringen.

Het adviesbureau ziet in de ranglijst van 2026 een groeiende kloof tussen merken die hun kracht omzetten in economische groei, en merken die leunen op hun bestaande reputatie. De totale waarde van alle 100 opgenomen merken stijgt met 8,1 procent naar circa 3,87 biljoen Amerikaanse dollar.

Voor de modebranche levert dit een genuanceerd beeld op: Hermès bewijst dat exclusiviteit en aantrekkingskracht nog steeds een sterk economisch fundament vormen. Zara en Uniqlo laten de internationale groei zien van helder gepositioneerde moderetailconcepten. Tegelijkertijd tonen de dalingen bij Nike, Gucci en Prada hoe snel zelfs gevestigde merken aan waarde inboeten.


OF LOG IN MET
Adidas
Chanel
Gucci
Hermès
Interbrand
Louis Vuitton
Nike
Prada
Ranglijst
Uniqlo
Zara