Maison Margiela viert twintigjarig bestaan winkel in Tokio met nieuw hoofdstuk ‘MaisonMargiela/folders’

Mode
Credits: Maison Margiela
PRESS RELEASE
Door Press Club

bezig met laden...

Automatische vertaling

i
Lees het origineel in: Engels
Scroll down to read more

Het Franse modehuis Maison Margiela viert het twintigjarig bestaan van de winkel op 2-8-13 Ebisu Minami in Tokio met een nieuw hoofdstuk van het onderzoeks- en documentatieproject ‘MaisonMargiela/folders’. Het jubileumprogramma omvat de winkelgeschiedenis, een zine in beperkte oplage en een installatie in de winkel zelf.

De winkel in Tokio markeert tevens de start van de retailgeschiedenis van het modehuis. In september 2000, twaalf jaar na de oprichting, opent Maison Margiela zijn allereerste winkel. Het merk kiest niet voor Parijs, Antwerpen of Brussel, maar voor een traditioneel houten huis uit de jaren veertig (een minka) op 3-3-3 Ebisu Minami. Dit pand ligt in een woonwijk in het district Shibuya in Tokio. Destijds openen luxemerken hun deuren vooral in wijken als Omotesando of Ginza. Het pand in Ebisu ligt echter op ongeveer twintig minuten rijden van het dichtstbijzijnde luxewinkelgebied.

Credits: Maison Margiela

Japan als langdurige inspiratiebron

Volgens het merk weerspiegelt deze locatiekeuze de lange band met Japan. Oprichter Martin Margiela en de Antwerpse Zes reizen in de jaren tachtig en negentig veelvuldig naar het land voor een ideeënuitwisseling met ontwerpers als Rei Kawakubo.

Tijdens een van die reizen ontdekt Margiela de jika-tabi. Deze werkschoen met rubberen zool stamt af van de traditionele tabi-sok met gespleten teen. Hij herinterpreteert het model als een laars met hak. Modellen dragen de Tabi tijdens de eerste show van het huis in 1988 voor de lente/zomercollectie van 1989. Het ontwerp maakt vandaag de dag nog steeds deel uit van de collecties.

Bij de noodzakelijke verhuizing in 2006 kiest Maison Margiela opnieuw voor Ebisu in plaats van een commerciëlere locatie. Het merk vestigt zich in een voormalige fabriek voor elektrische producten op 2-8-13 Ebisu Minami, op vijf minuten loopafstand van het oorspronkelijke pand.

Volgens het merk werken verschillende teamleden al vanaf het begin in de winkel. Door de jaren heen vormt de locatie het decor voor tentoonstellingen en evenementen rond belangrijke momenten uit de creatieve geschiedenis van het huis. Voorbeelden hiervan zijn een expositie in 2019 van de Artisanal Co-Ed-collectie voor lente/zomer 2019 en een tentoonstelling in 2024 van de laatste Artisanal-collectie van John Galliano.

Credits: Maison Margiela

Zine en Line 2-installatie

‘MaisonMargiela/folders’ is het platform van het modehuis voor de publicatie van archiefmateriaal en de bepalende merkcodes. Het eerste hoofdstuk uit april 2026 onderzoekt de oorsprong van vier fundamentele codes: Artisanal, Bianchetto, Tabi en Anonymity.

Het nieuwe hoofdstuk documenteert de totstandkoming van de winkel. Het bevat herinneringen van het winkelteam en een nadere blik op de Tabi. Daarnaast omvat het interviews met Tabi-verzamelaars en buurtbewoners uit Ebisu, evenals een portret van de wijk. De eerste bestanden met de geschiedenis van Maison Margiela Tokyo zijn vanaf 20 oktober beschikbaar.

Op 5 november verschijnt een zine in beperkte oplage voor exclusieve verspreiding in de winkel, in de wijk Ebisu en online. Deze uitgave bevat een Line 2-bijlage met een dialoog tussen kunstenares Mio Suzuki uit Tokio en de historische Franse tapijtfabrikant Les Manufactures Nationales, Sèvres & Mobilier National.

De twee partijen werken samen aan een Line 2-installatie in de winkel met een opening op dezelfde dag. Op uitnodiging van het modehuis geeft kunsthistorica Yuko Hasegawa de opdracht voor het project. De installatie is tot en met 15 november toegankelijk voor het publiek.

De zine krijgt tevens een plek in het archief. De bestanden van alle hoofdstukken zijn openbaar toegankelijk via de website van Maison Margiela.

Credits: Maison Margiela
Maison Margiela
Margiela
OTB