• Home
  • Nieuws
  • Mode
  • Van Stone Island tot Gucci: dit viel op tijdens Fuorisalone 2026

Van Stone Island tot Gucci: dit viel op tijdens Fuorisalone 2026

Mode
Stone Island presenteert het nieuwe hoofdstuk van No Seasons Credits: Stone Island
Door Isabella Naef

bezig met laden...

Automatische vertaling

Lees het origineel it of de en
Scroll down to read more

De Fuorisalone is voorbij, en daarmee ook de overvloed aan evenementen, de lange rijen en de mensenmassa die Milaan een week lang overspoelde. De aantrekkingskracht van de Fuorisalone is overduidelijk, maar een reflectie op de kwaliteit van de evenementen, hun inhoud en de interesse bij professionals in mode en design is op zijn plaats. Hoewel een ‘rondje Fuorisalone’ voor velen een must is en merken dit moment begrijpelijkerwijs aangrijpen voor zichtbaarheid, kan een gerichtere aanpak leiden tot minder overdaad en meer kwaliteit. Desondanks zijn er veel opmerkelijke installaties, tentoonstellingen, samenwerkingen en evenementen.

Stone Island presenteert bijvoorbeeld het nieuwe hoofdstuk van No Seasons, een voortzetting van een project van Massimo Osti dat oorspronkelijk liep van 1989 tot 1994. De capsulecollectie draait om de kenmerkende tijdloosheid van Stone Island. Het promoot een benadering die zowel de evolutie als de duurzaamheid van producten omarmt. Dit resulteert in nieuwe archetypen van outerwear, geworteld in het erfgoed van het merk en tegelijkertijd gericht op de toekomst. De No Seasons-capsulecollectie, voor het eerst gepresenteerd tijdens de Milan Design Week 2026, bepaalt de codes voor de bijbehorende installatie. Deze is ontworpen in samenwerking met de Milanese interieurstudio Nm3. Het project is onderdeel van het bredere Capsule Plaza, een hybride concept dat het midden houdt tussen een beurs en een groepstentoonstelling. Het staat internationaal bekend om zijn sterke band met de wereld van design en creativiteit in brede zin.

De capsulecollectie draait om de kenmerkende tijdloosheid van Stone Island Credits: Stone Island

Tegelijk met de Milan Design Week start in de Giorgio Armani-boetiek aan de Via Sant’Andrea het tweede hoofdstuk van Armani Archivio. Het project, gelanceerd in 2025 ter ere van het vijftigjarig bestaan van Giorgio Armani, is een concept voor het behoud en de versterking van het merkerfgoed. Het interactieve platform verzamelt en organiseert historische collecties en biedt een ervaring waarin erfgoed en innovatie samensmelten.

De Giorgio Armani-boetiek aan de Via Sant'Andrea was gastheer van het Armani Archive-project Credits: Giorgio Armani

Voor het eerst worden nu dertien heren- en dameslooks uit de Giorgio Armani-collecties van 1979 tot 1994 natuurgetrouw gereproduceerd voor verkoop in de boetieks. De selectie van de kledingstukken is gebaseerd op hun tijdloze relevantie. Ze zijn emblematische voorbeelden van een stilistische reis die zich door de jaren heen coherent en continu heeft ontwikkeld.

Lifestylemerk Tènua presenteert Scent Scapes op Fuorisalone 2026.

De presentatie vindt plaats binnen “Bubbles of Time”, een immersieve installatie van Kaldewei, ontwikkeld in samenwerking met Parasite 2.0. Het werk is te zien in Palazzo Crespi. Dit paleis, ontworpen in de jaren twintig door architect Piero Portaluppi, vormt het decor voor een project dat de evolutie van de badkamer als ruimte voor welzijn en design verkent. Het ontvouwt zich als een gelaagd verhaal tussen verleden, heden en toekomst.

De presentatie van Tènua vond plaats binnen “Bubbles of Time”, een immersieve installatie van Kaldewei Credits: Tènua
Het Milanees-Japanse merk voor geuren en huishoudtextiel brengt zijn visie: ook beauty kan volwaardig deel uitmaken van de designtaal. Dit principe is diep geworteld in de identiteit van het merk. Zo worden bijvoorbeeld parfumflesjes, wierookhouders en verpakkingen zorgvuldig ontworpen en vormen ze een geheel met de geurbeleving. Bij deze interventie wordt de geurperceptie een integraal onderdeel van de ruimte-ervaring. Dit draagt bij aan een natuurlijke en eigentijdse dialoog tussen object, sfeer en herinnering.

Het Florentijnse merk van Kering presenteert Gucci Memoria, een nieuwe tentoonstelling samengesteld door Demna. De tentoonstelling biedt een symbolische herinterpretatie van de 105-jarige geschiedenis van het modehuis, waarbij de vele facetten, evoluties en creatieve uitingen worden belicht.

De tentoonstelling, gehouden in de historische Chiostri di San Simpliciano, nodigt het publiek uit om zich onder te dompelen in een verhaal dat heden en verleden met elkaar verbindt.

Centraal in Gucci Memoria staat een cyclus van twaalf wandtapijten, opgevat als een visuele kroniek van het modehuis. Geworteld in een ambachtelijke traditie die historisch verbonden is met Florence, vertaalt elk wandtapijt een belangrijk moment uit de geschiedenis van Gucci in een rijke en gelaagde compositie. De serie begint bij de vormende jaren van Guccio Gucci in Londen in hotel The Savoy. Vervolgens volgt de oprichting van de eerste Florentijnse werkplaats, de definitie van de visuele identiteit van het huis en de vestiging als internationaal symbool van luxe.

Gucci Memoria Credits: Gucci

De volgende scènes weerspiegelen de belangrijkste creatieve tijdperken. Van de opkomst van iconische ontwerpen zoals de Jackie 1961- en Bamboo 1947-tassen tot de onderscheidende visies van opeenvolgende creatief directeuren, waaronder Tom Ford, Frida Giannini, Alessandro Michele en Sabato De Sarno.

In de kleine kloostergang introduceert een reeks op maat gemaakte verkoopautomaten een interactieve dimensie. De installatie, die drankjes in blik van Gucci Giardino (de koffie- en cocktailbar van het huis aan de Piazza della Signoria in Florence) uitdeelt, is geïnspireerd op de archetypen van La Famiglia. Dit is een verzameling personages die verschillende facetten van de Gucci-identiteit belichamen. Elk willekeurig uitgedeeld drankje komt overeen met een specifieke persoonlijkheid, zoals ‘Fashion Icon’, ‘Drama Queen’, ‘Super Incazzata’ en ‘Mega Pesantone’.

Arket werkt samen met de New Yorkse kunstenares Laila Gohar voor haar eerste ready-to-wear collectie

Het Scandinavische lifestylemerk Arket werkt samen met de New Yorkse kunstenares Laila Gohar voor haar eerste ready-to-wear collectie, die uitkomt voor het lente-zomerseizoen 2026. De samenwerking omvat 27 kledingstukken die de unieke esthetiek van Gohar vertalen naar een rijke en gelaagde garderobe, ontworpen voor momenten die variëren van alledaags tot uitzonderlijk.

Arket x Laila Gohar Credits: Arket

Laila Gohar, geboren in Caïro en woonachtig in New York, combineert spectaculair eten, artistieke installaties en speels design. Zo creëert ze een subtiel surrealistische wereld waarin de grenzen tussen leven en schoonheid vervagen. De collectie combineert Gohars eigenzinnige interpretatie van schoonheid met Arkets focus op functioneel design. Het uitgangspunt is de dynamische interactie tussen tegenstellingen: mannelijk en vrouwelijk, zacht en stijf, transparant en ondoorzichtig, evenals het persoonlijke en intuïtieve spel tussen deze dichotomieën.

“Haar werk komt voort uit een rijke en gevarieerde inspiratiewereld. De garderobe die hieruit ontstaat, overstijgt categorieën als gelegenheidskleding of alledaagse kleding, maar blijft tegelijkertijd natuurlijk draagbaar en geworteld in het dagelijks leven”, legt Ella Soccorsi, hoofd design en creatie bij Arket, uit.

De 27 items variëren van op werkkleding geïnspireerde stukken tot meer delicate creaties. Voorbeelden zijn een geborduurd wit canvas pak, een klassieke jersey henley en een kielblouse geïnspireerd op vrouwenuniformen. Delicate stukken omvatten een strikblouse gebaseerd op de vorm van een schort en een bijpassende rok met een bralettetop in warm ecrukleurig zijden organza. Gehaakte en met kralen versierde accessoires maken de collectie compleet. Een opvallende, bijna sculpturale modulaire jurk met afneembare rok, gemaakt van compact katoen met zijden inzetstukken, vormt een van de centrale stukken van de samenwerking.

Bottega Veneta werkt samen met de Koreaanse kunstenaar Kwangho Lee

Voor de Milan Design Week 2026 werkt Bottega Veneta samen met de Koreaanse kunstenaar Kwangho Lee. Het project omvat een lichtinstallatie in de winkel van het modehuis aan de Via Sant’Andrea, samen met een reeks activaties op verschillende locaties in de stad.

De Lightful-installatie Credits: Bottega Veneta

De installatie, getiteld Lightful, combineert een hangende geweven vorm – kenmerkend voor het werk van Lee – met nieuwe lichtsculpturen. Deze zijn gemaakt door leren linten van Bottega Veneta te vlechten. Elke sculptuur, in op maat gemaakte tinten zwart en groen geselecteerd door creatief directrice Louise Trotter, heeft een unieke en organische vorm. Ze roepen de mogelijkheden op die inherent zijn aan de ambachtelijke processen van de kunstenaar. Door de dialoog tussen weefsel, licht en schaduw verbreedt Lightful Lees onderzoek naar materiaalcombinaties, waarbij verlichting als extra expressieve taal wordt geïntroduceerd.

Domus Academy, een internationale school voor design en mode, keert terug naar de Fuorisalone met het tentoonstellingsproject Unfold in de ruimtes van Base. De projecten van de betrokken studenten, beoordeeld en geselecteerd door de designfaculteit van Domus Academy, onderzoeken hoe spanningen en verschillen kunnen worden omgezet in katalysatoren voor verandering.

De multiculturele achtergrond van het project, met deelname van twintig universiteiten uit veertien landen naast de studenten van Domus Academy, streeft ernaar nieuwe perspectieven en diverse gezichtspunten centraal te stellen in de tentoonstelling. De ontwerpers worden aangemoedigd om creatieve en prikkelende projecten te ontwikkelen die de confrontatie aangaan met spanningen in de maatschappij, technologie en het milieu. Zo worden contrasten omgezet in een kans voor reflectie en een mogelijke motor voor positieve verandering.

Nuova Accademia di Belle Arti en Freitag, Zwitserse pioniers in upcycling, presenteren “The Messenger is on the Table”

Nuova Accademia di Belle Arti en Freitag, Zwitserse pioniers in upcycling, presenteren “The Messenger is on the Table”. Een tentoonstelling in de Freitag-winkel in Milaan toont tien herinterpretaties van de F11 Lassie, de iconische messenger bag die oorspronkelijk in 1995 werd ontworpen. De tas is opnieuw vormgegeven door studenten van de design- en modeafdelingen van NABA. De experimentele werken worden gepresenteerd in een immersieve setting, ontworpen door masterstudenten interieurontwerp van de academie.

NABA, Nuova Accademia di Belle Arti, werkt samen met Freitag Credits: Naba

Ter gelegenheid van de Milan Design Week 2026 presenteert Louis Vuitton zijn nieuwe Objets Nomades-collectie in een tentoonstelling die art deco en hedendaags design viert.

De nieuwe Louis Vuitton Objets Nomades-collectie, onthuld in het hart van Palazzo Serbelloni aan de Corso Venezia, benadrukt meer dan ooit de dialoog tussen erfgoed, kunst en hedendaagse creatie. Naar aanleiding van de viering van het honderdjarig bestaan van de Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes van 1925, waaraan het modehuis deelnam, biedt de Hommage-collectie Pierre Legrain een nieuwe kijk op het werk van de Franse decorateur, illustrator, boekbinder en meubelmaker, een sleutelfiguur in de art deco.

Legrain, artistiek medewerker van het huis in de jaren twintig, begon zijn werk voor Louis Vuitton als illustrator. Later creëerde hij het eerste meubelstuk van het modehuis: een kaptafel van gelakt ebbenhout, die nu opnieuw wordt uitgebracht in een speciale editie. Naast creaties uit de archieven van Pierre Legrain en Charlotte Perriand, worden ook nieuwe hedendaagse stukken van Estudio Campana, Raw Edges en Franck Genser gepresenteerd. Deze gedurfde werken combineren unieke esthetiek en technieken met de kenmerkende codes en het vakmanschap van Louis Vuitton, en verleggen voortdurend de grenzen van innovatie.

H&M Home debuteert dit jaar op de Milan Design Week 2026 samen met de Amerikaanse ontwerpster Kelly Wearstler, en presenteert een exclusieve samenwerking.

Een zorgvuldig samengestelde selectie van objecten en meubels uit de collectie wordt onthuld tijdens de Fuorisalone. Dit markeert een dubbel debuut voor zowel H&M Home als de ontwerpster uit Los Angeles. De tentoonstelling biedt een voorproefje van de items uit de samenwerking, die vanaf september te koop zijn, samen met op maat gemaakte stukken in aangepaste kleuren en afmetingen. De belangrijkste materialen in de collectie zijn hout, metaal, keramiek, marmer en textiel. Deze mijlpaal markeert een gedurfde evolutie voor het merk. Voor het eerst worden binnen een designersamenwerking grote meubelstukken geïntroduceerd naast kleinere objecten.

H&M Home Credits: H&M

De installatie wordt onthuld in Palazzo Acerbi, een barok paleis uit de zeventiende eeuw met een bijna legendarische allure, dat lange tijd gesloten was voor het publiek. Achter de sobere gevel schuilt een architectonische pracht: imposante zuilen en weelderige fresco's vormen een verrassend contrast met de eigentijdse en gedurfde esthetiek van de collectie.

Ook K-Way, een merk van BasicNet, is aanwezig op de Salone del Mobile in Milaan via een artistieke en productgerichte samenwerking die samen met de beurs is ontwikkeld. Het project bestaat uit verschillende activaties, te beginnen met een samenwerking met Bianca Felicori, onderzoekster, auteur en oprichtster van Forgotten Architecture. Forgotten Architecture, in 2019 ontstaan als een digitale community voor de herontdekking van vergeten architectuur, is vandaag de dag een internationaal referentiepunt. Dit is te danken aan onderzoek dat archieven, historische documenten en hedendaagse fotografie combineert.

Het K-Way Forgotten Architecture-project bij het Casa a Tre Cilindri Credits: K-Way

Voor K-Way heeft Bianca Felicori via Forgotten Architecture een selectie van iconische en belangrijke gebouwen in Milaan samengesteld. Dit resulteert in een stedelijke route die de visie van grote architectuurmeesters viert. Het verhaal krijgt vorm door een reeks foto's, genomen in vijf symbolische gebouwen van de Milanese hoofdstad: de iconische Biblioteca Sormani, het Collegio di Milano, het Casa a Tre Cilindri, de kerk van San Giovanni Bono en het gebouw aan Corso Italia 13.

De route is verzameld in een gratis folder, verkrijgbaar in de K-Way flagshipstore aan de Corso Garibaldi en tijdens een speciale activatie in het hart van de stad. Het middelpunt van het initiatief is een kiosk op Piazza Sant’Eustorgio, gerealiseerd in samenwerking met de Salone del Mobile Milano. Deze volledig door K-Way en Salone gepersonaliseerde ruimte wordt de hele week een plek waar het project wordt toegelicht via speciale lezingen en de verspreiding van de folders.

Apartamento en Jil Sander organiseren een intieme leeskring

Tijdens de Fuorisalone organiseren Apartamento en Jil Sander een intieme leeskring ter gelegenheid van Reference Library. Deelnemers zijn de Nigeriaanse ontwerper Nifemi Marcus-Bello, de Spaanse zangeres Maria Arnal en de Australische curator Dan Thawley, gemodereerd door de Canadese schrijfster en regisseuse Durga Chew-Bose. De bijeenkomst reflecteert op hoe lezen de manier van zien, denken en creëren in verschillende disciplines vormgeeft, met een speciale installatie ontworpen door studioutte.

Simone Bellotti, bij het Jil Sander-evenement Credits: Jil Sander

Luciana Teixeira, architecte en ontwerpster die woont en werkt tussen Brazilië en Spanje, exposeert op de Fuorisalone de collectie “Saudade”. Deze is geïnspireerd op persoonlijke en collectieve herinneringen. Ook toont ze het tapijt “Rio dos Cocares”, een eerbetoon aan de inheemse etniciteiten en biomen van Mato Grosso do Sul.

Luciana Teixeira fauteuil Saudade Credits: Luciana_Teixeira

Door affectieve jeugdherinneringen op te halen, ambachtelijke technieken uit de Braziliaanse cultuur zoals macramé en haken te waarderen, en een milieuvriendelijk creatief en productieproces te hanteren, ontwikkelt Teixeira een collectie met een rijke emotionele betekenis en sociale impact.

De fauteuil “Saudade”, geproduceerd met de expertise van Bel Metais uit Santa Catarina in Zuid-Brazilië, onderscheidt zich door zijn precieze en compacte elegantie. Het stuk is een synthese van auteursdesign, vakmanschap en industriële haalbaarheid. Het macramé-element, meesterlijk vervaardigd door de lokale ambachtsvrouw Tassiana Kellner met draad van honderd procent katoen, wordt met de hand aangebracht op de buisvormige rugleuning, wat authenticiteit en waarde toevoegt.

Tot slot, de tiende editie van Masterly - The Dutch in Milan in Palazzo Giureconsulti, die open was tot en met zondag 26 april. Nicole Uniquole, de oprichtster en curator, richt de 25 zalen in met uitzicht op de Piazza Duomo, waar het evenement al vier jaar plaatsvindt.

Verspreid over de vier verdiepingen van het historische paleis, creëren meer dan honderd deelnemers – waaronder onafhankelijke ontwerpers, historische bedrijven, nieuwe ondernemingen, ambachtslieden, kunstenaars en opleidingsinstituten – individuele installaties en collectieve projecten.

De deelnemers delen een gemeenschappelijke visie: design wordt gezien als een strategisch instrument dat kan inspireren en aanzetten tot reflectie, die soms verder gaat dan het object zelf. Een voorbeeld hiervan is de installatie in de kelder, ontworpen door Mecanoo in samenwerking met Bert Plantagie. Centraal staat het modulaire zitsysteem Macaron, ontwikkeld op basis van een analyse van menselijk gedrag in verschillende contexten. Het resultaat is een flexibele oplossing, ontworpen om te voldoen aan reële behoeften in plaats van formele eisen.

Het modulaire zitsysteem Macaron Credits: Masterly The Dutch, ph. N.Marnati

Dit artikel is in het Nederlands vertaald met behulp van een AI-tool.

FashionUnited gebruikt AI taaltools om het vertalen van (nieuws)artikelen te versnellen en de vertalingen te proeflezen om het eindresultaat te verbeteren. Dit bespaart onze menselijke journalisten tijd die ze kunnen besteden aan onderzoek en het schrijven van eigen artikelen. Artikelen die met behulp van AI zijn vertaald, worden gecontroleerd en geredigeerd door een menselijke bureauredacteur voordat ze online gaan. Als je vragen of opmerkingen hebt over dit proces, stuur dan een e-mail naar info@fashionunited.com.

Arket
Bottega Veneta
Freitag
Gucci
H&M
Jil Sander
K-Way
Louis Vuitton
Salone Del Mobile
Stone Island