Hoe een derde generatie schoenmaakster uit Florence de impact van Amerikaanse importheffingen het hoofd biedt

Al bijna een eeuw verkoopt de familie van Valentina Rangoni Italiaanse schoenen in de Verenigde Staten via het hoofdmerk Amalfi by Rangoni. Nu staat de derde generatie schoenmaakster, die in 2016 haar eigen label voor damesschoenen oprichtte, voor een ongekende zakelijke uitdaging: het tariefbeleid van de regering-Trump.

Op 1 juli bereikten de Verenigde Staten en de Europese Unie een akkoord. Goederen van oorsprong uit de EU, waaronder Italiaans schoeisel, kregen in de Verenigde Staten een all-in tariefplafond van vijftien procent. Daarmee kwam een einde aan de eerdere heffingsstructuur van tien procent onder Sectie 122, zonder cumulatie met MFN-rechten. De regeling bood vooral verlichting voor autofabrikanten, die eerder met een tarief van 27 procent te maken hadden, en voor andere sectoren die op de Europese markt actief zijn. Voor een schoenenbedrijf was de overeenkomst minder gunstig, aldus Rangoni.

“Ik zou zelfs zeggen dat het tarief van vijftien procent, hoewel lager dan de gestapelde tarieven van eerder dit jaar, de verkoop van ons product nog moeilijker heeft gemaakt,” vertelt de ontwerpster aan FashionUnited. “Mijn schoenen vallen in een prijsklasse waar die extra vijftien procent een wezenlijk verschil maakt. Mensen lijken zich niet te realiseren dat achter de prijs de kwaliteit van Italiaans vakmanschap schuilgaat.”

Rangoni zegt dat het ‘zeer moeilijk’ is om de prijzen toegankelijk te houden en tegelijkertijd de Italiaanse kwaliteit te waarborgen. “Het is echt een dagelijkse uitdaging vol compromissen. Vaak moet ik prachtige ontwerpen laten varen die simpelweg te duur zijn om te produceren, zodat de prijzen van mijn merk toegankelijk blijven,” zegt de ontwerpster. Ze voegt eraan toe dat ze niet alleen de prijzen aanpast, maar ook probeert zendingen zoveel mogelijk te bundelen om de kosten te drukken.

In het eerste kwartaal van 2026 daalde de waarde van de Italiaanse schoenenexport naar de Verenigde Staten met 7,4 procent, volgens de meest recente gegevens van het Centro Studi van Confindustria Accessori Moda voor Assocalzaturifici. Volgens Rangoni zetten de heffingen Amerikaanse consumenten er vaak toe aan op zoek te gaan naar goedkopere producten die “gemaakt zijn op plekken waar sprake is van arbeidsuitbuiting, vervuiling en slechte kwaliteit.”

“Italië heeft een ongelooflijke knowhow op het gebied van schoenmaken. Het is een traditie die generaties teruggaat. Hier in Italië werken ambachtslieden aan onze schoenen die dit hun hele leven hebben gedaan. Ze kennen iedere fase van het productieproces tot in het kleinste detail. Dankzij hen kunnen we schoenen maken van een kwaliteit die elders onmogelijk te evenaren is. Er is nog een ander aspect dat voor mij net zo belangrijk is: nabijheid. Onze volledige productie vindt plaats in Toscane, van de leerlooierij die ons leer levert tot het atelier dat onze leesten maakt,” aldus de ontwerpster.

Campagnebeeld van Valentina Rangoni. Beeld: Valentina Rangoni

Uitbreidingsplannen in de Verenigde Staten ondanks importheffingen

Valentina Rangoni trad in 2015 in dienst bij het familiebedrijf, dat in 1937 werd opgericht door haar grootvader Ugo Rangoni. Nadat ze een diploma in schoenontwerp en een graad in economie had behaald, besloot ze haar eigen, gelijknamige label op te richten.

“Mijn vader dacht er al een tijdje over na om een hoogwaardiger product voor een hoger marktsegment te creëren, en ik zag mijn kans om deze nieuwe onderneming te starten,” vertelt ze. Ze voegt eraan toe dat er ‘volop discussies en teleurstellingen’ waren met haar vader en met mensen die niet geloofden dat ze in staat was het merk te leiden. “Maar hoe meer tijd verstrijkt, hoe trotser en zelfverzekerder ik word over de waarde van mijn schoenen en mijn merk,” zegt Rangoni.

Tegenwoordig wordt Valentina Rangoni in Europa online verkocht via de eigen website en wereldwijd via retailers als Nordstrom, Wolf & Badger en anderen. De ontwerpster wil echter verder uitbreiden.

De winkel van Valentina Rangoni in Florence. Beeld: Valentina Rangoni

“Ik heb veel in de planning. We zijn van plan nog een Rangoni-winkel te openen en staan op het punt een e-commercesite te lanceren die volledig gewijd is aan Valentina Rangoni. Die is momenteel alleen beschikbaar voor Europese klanten, maar komt binnenkort ook naar de Verenigde Staten,” zegt Rangoni.

Rangoni wil ook haar aanwezigheid op sociale media vergroten door content te creëren die specifiek is gericht op de Amerikaanse markt. Haar droom is om binnenkort een Valentina Rangoni-winkel in New York City te openen en haar merk terug te zien op de schoenenafdelingen van warenhuizen als Nordstrom, Saks Fifth Avenue en Bloomingdale’s.


OF LOG IN MET
Importheffingen
Schoenen